שמות נה

בע"ה טו טבת התשע"ד

מישל בן שושן

 

שמות נה

 

וידע אלוהים

  1. הגדרות ודוגמאות בענייני "דעת"

לדעת= ללמוד להבחין במיוחדות של דבר. זה ללמוד לפעמים ההבדלים שיש בין דברים. לכבד שני דברים שונים. רק לאחר מכן, הדעת דורשת חיבור בין הדברים שהבחנו בהם שהם שונים. בלי לרצות לבטל את השוני בניהם. ייתכן שכל אחד מהדברים ימצא את עצמו משלים את הדבר השני.

 

  • כשאדם יודע את חווה אשתו. זה לא מתוך בלבול בין זכר ונקבה. אלא אחרי הבחנה של ההבדלים המהותיים שיש בין הזכר והנקבה, חיבור שמכבד את שניהם.
  • משה היה בעל דעת כי הוא הכיר את מקומו. אפילו אם הוא בנה את המשכן, הוא חיכה לקריאת ה' אליו כדי להיכנס לפני ולפנים. הוא ידע שאין שום בלבול בינו לבין האלוהים. וזה עושה אותו בעל דעת.
  • תלמיד חכם שאינו מכיר את מקומו, יותר גרוע מנבילה! (כי הנבילה מכירה את מקומה! היא מוגדרת!).
  • כל הנביאים הגדולים סירבו להיות נביאים בהתחלת דרכם. כמו משה וירמיהו. למה? כי רק אחרי שהם מרגישים שאין יחס בינם לבין הבורא, רק אז יש סיכוי לקבל דבר ה'. אדם שיחשוב שהוא "חברותא כלפי שמיא", שהוא קשור כל הזמן עם ה', צריך להיזהר ממנו! אולי יש לו מחלת נפש!

רק אחרי ההכרה של הדבר, ההגדרה שלו, הכרת מקומו הנכון, ניתן להמשיך ולעסוק בדבר. אדם שמכיר את מקומו, יכול אחר כך להתקדם מעבר, להשתפר,..אבל אין להתחיל בבלבול.

 

  1. ההבדלה והדעת

החכמים הכניסו את תפילת ההבדלה במוצאי שבת בתוך ברכת הדעת בעמידה. למה? כי הדעת הוא לא רק חיבור אלא חיבור אחרי שעשינו הבדלה בין הדברים שרוצים לחבר!

למשל, המטרה בהבדלה היא להעביר מקדושת השבת לששת ימי המעשה שלאחר השבת.

אבל קודם כל יש להכיר בעובדה שאין שום קשר בין מהות השבת לימי החול!!

רק אחר כך, יש סיכוי להעביר מקדושת השבת לשאר ימי השבוע!!

אם המטרה היא החיבור, האמצעי הוא ההבדלה!!

 

  1. מצב הגלות

עיקר מצב הגלות הוא בזה שהיהודי איננו מבחין בזה שהוא בגלות!

לכן, הצעד הראשון והחשוב מכל הוא להכניס בלב הישראלים שהם נמצאים בגלות במצרים. לכן, מטרת ה' היא להכניס בהם "דעת". כוח ההבדלה בין מה שהם(יהודים)  ובין מה שהם חושבים שהם(מצריים).

 

  1. וידע אלוהים

הנ"ה מתרגם משפט זה : ה' הכניס בישראל את הדעת (כוח ההבחנה במצבם האמיתי. מי הם. לאיזה מקום הם שייכים באמת..)

איך ניתן לתרגם זאת בפועל במילים? אני מציע שתי דרכים

  • וידע= בהפעיל. הוא גרם להם לדעת.
  • עצם כתיבת שם ה' עם פועל צמוד אליו, איננו מצביע על פעולה של האלוהים בלבד אלא בעיקר על המחויבות לאדם להכיר את האלוהים במצב הזה. (כשם שהוא רחום אז גם אתה צריך להיות רחום…)כשם שהאלוהים ידע, אז עליך לשים לב לפועל הזה ולהפנים את המשמעות שלו. מה זאת אומרת שהאלוהים יודע? קודם כל זה מחייב אותך להתחיל לדעת!

 

למה ה' בחר במשה?

יש מדרש (רבה פ"ג ד)תמוה מאוד:"אמר הקדוש ברוך הוא למשה: אם אין אתה גואלם, אין אחר גואלם"! אם לוקחים את הדברים האלה ברצינות,(ואין סיבה שלא!), משה הוא היחידי שהיה יכול להוציא את ישראל ממצרים!!

למה? כי הוא בנה את עצמו מחוץ לעם ישראל!!!

משה הוא היחיד שנחנך מחוץ למשפחה יהודית. אצל פרעה. הוא גם יהודי וגם, מהצד השני, יש לו ראייה שונה לגמרי, מבט מבחוץ.

מכיוון שדרושה מהפכה תודעתית בעצם ישראל כדי שיבין שהוא צריך לצאת משם, חייב להיות אדם בעל מבט חדש וחיצוני! זה מה שעושה את משה בעל "דעת". כלומר, הוא מובדל מההשקפה הרווחת בעם ישראל. לכן אומרים גם כן שהוא "שקול כנגד כל כלל ישראל"!!

כמו שהסביר הרב לגבי יוסף: הוא נעשה לבדו, מחוץ למשפחה וזה הקנה לו את זכות הבכורה (שני שבטים יצאו ממנו) כן גם משה שלא היה בכור אבל קיבל את "הבכורה" בזכות זה שהוא בנה את עצמו לבד, מחוץ לאחים שלו!

 

למה היה צריך הסתרת פנים במצרים?

(מתוך השם משמואל שמצטט את אביו, הנאות דשא)

במשך לפחות מאה שנה, לא היה מנהיג בעם ישראל במצרים וגם לא היתה שום התגלות של ה' אל העם. זה היה, מצב של "הסתרת פנים"!! למה?

כדי להגיע למצב שישראל יהיו "בני בכורי ישראל"!

כמו שכבר למדנו , הבכור הוא זה ש"בונה את עצמו לבד" בלי עזרת האחים. הסתרת הפנים , אילצה את היהודים לבנות את עצמם לבד! כלומר הם בנו לעצמם זהות יהודית (אפילו המעט שהיה אפשר) לבד.

חוסר מנהיג הגביר עוד יותר את המצב כי כל אחד מבני ישראל בנה לו דרך משלו! כך שכל אחד היה מבחינת "בכור"! מכאן, עם ישראל נבנה. מהיכולת לשרוד את הסתרת הפנים.

בזכות ההישרדות להסתרת פנים, הם זכו לגאולה!

 

נראה דרך אגב, בסדרה הבאה "וארא", המשכו של הסיפור הזה:

למה ה' גורם ליותר רע לישראל בשליחות הראשונה של משה?

כדי שהיחס אליו יהיה "בלתי תלוי".

חשוב מאוד שהאלוהים של ישראל לא יהיה אלוהים על תנאי. אם הוא "האל הטוב" אז הוא האלוהים שלנו. או "אם הוא מצליח להוציא אותנו ממצרים, אז הוא האלוהים שלנו". האלוהים של ישראל חייב להיות האלוהים בכל מצב . הקשר איננו תלוי ביכולת או בהצלחה של מהלך זה או אחר.

לכן, חשוב מאוד, שלפני היציאה, יתברר גם לעם ישראל וגם למשה, שאין להם לחשוב שהאלוהים הוא אלוהים רק בגלל שיוציא אותם או בגלל שהוא עושה דברים טובים.

בדומה לבחורה שרוצה להראות לחתן את כל הגירעונות שלה לפני החתונה. אם הוא בכל זאת מסכים להיות איתה, אז יש יותר סיכוי שהנישואין יחזיקו מעמד!

 

בהקשר אחר, ישנם שאומרים ש"בזכות זה שסבלנו בשואה ה' נתן לנו את מדינת ישראל.

אני מתנגד לראייה הזאת.

אבל אם כבר , הייתי אומר, שבזכות העובדה שלא עזבנו את הזהות היהודית שלנו והמשכנו להאמין אחרי השואה, למרות שהכל היה מצביע על הסתרת פנים גמורה ועזיבת ה' את עמו והריסת כל הבסיס של אמונה באל, למרות זאת, ישנם רבים בישראל שהמשיכו להאמין, להתפלל, לעמול כדי להמשיך להיות יהודים.

בזכות הדבר המופלא הזה, אולי זכינו למדינת ישראל!

אם ישנה איזו שהיא "זכות" לחפש בסיפור השואה, אז לעניות דעתי מדובר על הזכות הזו. לשרוד את הסתרת הפנים! ואת הלימוד הזה ניתן ללמוד אותו כבר ביציאת הגלות הראשונה, במצרים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.