מסעי שם

15-07-09

מישל בן שושן

 

מסעי שם

 

(מאמר שנות תרע"ה-ו דף תיב)

 

יש 42 תחנות במסעי ישראל במדבר.

 

יש 6 ערי מקלט (שהן קולטות לדעת ושלא לדעת)

יש 42 ערי לויים שיכולות לקלוט רוצחים בשגגה (קולטות רק לדעת).

 

בפסוק "שמע ישראל" יש 6מילים.

בפרשה הראשונה של שמע (ואהבת) יש 42 מילים המקבילים ל42 ערי הלויים. הקולטים….את כל החטאים.

כי כל עוון אפילו חמור כרציחה , יש לו תיקון בקריאת שמע.

כי יש שני אופנים לתקן הפגמים:

  1. או על ידי איחוד שם שמיים (שמע-ה' אחד). וזה איננו בר השגה על ידי השכל. להיפך, השכל דוחה את האיחוד כי הוא רואה דברים הפוכים בעולם! לכן זה מקביל לערי מקלט שקולטות לא מדעת!
  2. או באהבת ה', דביקות, בפרשת ואהבת כמו בערי הלויים שהיו כל הזמן בדבקות , בשיר והתלהבות כלפי ה'. וזה מקביל לערי הלויים שלומדים ומלמדים את התורה. ואפשר להשיג גדלות ודבקות על יד השכל והאהבה יכולה להגיע על ידי הידיעה.

 

התחנות בין מצרים לארץ כנען הם השלבים הרוחניים והנפשיים ההכרחיים לכניסה לארץ.

 

כמו כן, בקבלת שבת, אנו אומרים 6מזמורי תהילים (לכו נרננה) המקבילים ל6 התחנות של השבוע לקראת השבת.

אחר כך אנו קוראים השם של 42 שם מ"ב.(אנא בכוח)

שמורכב משש אותיות בכל חרוז (שש כנפיים לאחד)

וכולם עולים ממטה למעלה בכל שבעת ימי בראשית, שהם שבעת החרוזים.

נמצא ש6 כפול 7 מהווים שם 42 מ"ב.

 
הערות והסברים:
יש שני הבדלים עיקריים בין 6 ערי המקלט ו42 ערי הלויים, למרות שכולן קולטות את הרוצח בשגגה:

1     שש ערי המקלט קולטות רוצח,"בין מדעתו , בין שלא מדעתו" , כלומר בין שהרוצח התכוון להגיע לשם להתגונן בפני גואל הדם ובין אם הגיע לשם בשביל סיבה אחרת לגמרי!. אבל עיר לויים, אינה קולטת אותו אלא אם הוא התכוון ללכת לשם בתור עיר מקלט (רק כשהרוצח הולך לשם מדעת)

2   בעיר מקלט הרוצח אינו חייב לשלם שכר דירה אבל בעיר לויים הוא חייב לשלם שכר דירה

דרך אגב, עיר המקלט לא רק שמגינה על הרוצח, אלא יש לה תפקיד של "כפרה". ואם למשל הרוצח נהרג, מביאים את גופתו לקבורה בעיר מקלט. ומעבירים את גופתו לבית קברות משפחתי אחרי מות כוהן הגדול!!!

כך שאפילו במותו הוא גולה לשם כפרה !

בע"ה כה תמוז התשע"ד

מישל בן שושן

 

מסעי שם2

 

נעיין בפסוקים הבאים שנמצאים בסדרה שלנו:

 

(נ) וַיְדַבֵּר יְקֹוָק אֶל מֹשֶׁה בְּעַרְבֹת מוֹאָב עַל יַרְדֵּן יְרֵחוֹ לֵאמֹר:

(נא) דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם כִּי אַתֶּם עֹבְרִים אֶת הַיַּרְדֵּן אֶל אֶרֶץ כְּנָעַן:

(נב) וְהוֹרַשְׁתֶּם אֶת כָּל יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ מִפְּנֵיכֶם וְאִבַּדְתֶּם אֵת כָּל מַשְׂכִּיֹּתָם וְאֵת כָּל צַלְמֵי מַסֵּכֹתָם תְּאַבֵּדוּ וְאֵת כָּל בָּמֹתָם תַּשְׁמִידוּ: (נג) וְהוֹרַשְׁתֶּם אֶת הָאָרֶץ וִישַׁבְתֶּם בָּהּ כִּי לָכֶם נָתַתִּי אֶת הָאָרֶץ לָרֶשֶׁת אֹתָהּ:

( במדבר פרק לג )

 

רש"י במדבר פרק לג

(נא) כי אתם עברים את הירדן וגו' והורשתם וגו' – והלא כמה פעמים הוזהרו על כך, אלא כך אמר להם משה כשאתם עוברים בירדן ביבשה, על מנת כן תעברו, ואם לאו מים באין ושוטפין אתכם, וכן מצינו שאמר להם יהושע בעודם בירדן:

(נב) והורשתם – וגרשתם:

 

אכן, אם נעיין בספר יהושוע,הפסוקים ברורים: עם ישראל לא עברו את הירדן כשהירדן היה בשפל אלא בשיא הזרימה עד שנעשה "נד" מים מצד אחד והעם עבר בדיוק כמו שעברו בים סוף!:

 

יהושע פרק ג

(יד) וַיְהִי בִּנְסֹעַ הָעָם מֵאָהֳלֵיהֶם לַעֲבֹר אֶת הַיַּרְדֵּן וְהַכֹּהֲנִים נֹשְׂאֵי הָאָרוֹן הַבְּרִית לִפְנֵי הָעָם:

(טו) וּכְבוֹא נֹשְׂאֵי הָאָרוֹן עַד הַיַּרְדֵּן וְרַגְלֵי הַכֹּהֲנִים נֹשְׂאֵי הָאָרוֹן נִטְבְּלוּ בִּקְצֵה הַמָּיִם וְהַיַּרְדֵּן מָלֵא עַל כָּל גְּדוֹתָיו כֹּל יְמֵי קָצִיר:(טז) וַיַּעַמְדוּ הַמַּיִם הַיֹּרְדִים מִלְמַעְלָה קָמוּ נֵד אֶחָד הַרְחֵק מְאֹד מֵאָדָם הָעִיר אֲשֶׁר מִצַּד צָרְתָן וְהַיֹּרְדִים עַל יָם הָעֲרָבָה יָם הַמֶּלַח תַּמּוּ נִכְרָתוּ וְהָעָם עָבְרוּ נֶגֶד יְרִיחוֹ: (יז) וַיַּעַמְדוּ הַכֹּהֲנִים נֹשְׂאֵי הָאָרוֹן בְּרִית יְקֹוָק בֶּחָרָבָה בְּתוֹךְ הַיַּרְדֵּן הָכֵן וְכָל יִשְׂרָאֵל עֹבְרִים בֶּחָרָבָה עַד אֲשֶׁר תַּמּוּ כָּל הַגּוֹי לַעֲבֹר אֶת הַיַּרְדֵּן:

 

 

קיצור הפירוש השם משמואל:

 

 

  1. אין מקום לעם ישראל בעולם הטבע

יצחק נולד מאימא עקרה. יעקב נולד מהורים עקרים. לידת עם ישראל נגדירה את העם כעם שלא היה מתוכנן להיוולד. לפי כל כללי הטבע, אין מקום לעם ישראל. לא רק היוולדו של העם היה מחוץ לחוקי הטבע אלא גם כל המשך חיו במשך כל ההיסטוריה, לעם ישראל אין מקום בחוקי הטבע, בין משפחות האדמה.

 

  1. קריעת ים סוף:

המקום של ישראל הוא להיות "בתוך הים ביבשה" המקום היחיד שאיננו "רשום בטאבו" על פני האדמה, זו היבשה שמתחת לים! זה מאוד סמלי. לישראל אין מקום אחר חוץ מהמקום הזה. ארץ ישראל היא גם כן ארץ שאיננה חלק משאר הארצות בעולם. לכן, ארץ כנען ישמש את ישראל לארץ ישיבה. אבל, הם ירגישו בה כמו ביבשה בתוך הים: עם שני קירות עצומים של מים, מימינם ומשמאלם שמבקשים לשטוף אותם! הטבע רוצה רק להמשיך להיות טבע! קש מאוד לים להסכים לשבור את חוקי הטבע כדי לתת מקום לעם ישראל. יש קטרוגים מכל עבר. המדרשים מרבים לספר שהים כעס מאוד (המים חומה= חימה) המלאכים כועסים "במה שונים אלו ישראל מהמצרים"?…

עם ישראל, בקריעת ים סוף מגלה שזהותו המיוחדת דורשת ממנו לשרוד את כל האנטי ישראליות של כל כוחות העולם. עמים וטבע.

מדרש מעניין מציין מה גרם לים להיפתח מול ישראל: הים ראה את ארונו של יוסף ונס לאחוריו. מה אומר לנו מדרש זה? נראה לי שיוסף היא הדמות היחידה מבין בני ישראל שנלחם נגד ההתבוללות ונגד האנטישמיות והצליח להישאר יהודי. אם יוסף הצליח, אז אולי יש תקווה שבניו יצליח! בזכותו ישראל עברו אם כן את הים. אבל המצב הזה של ישראל ביבשה בתוך הים ימשיך במשך כל ההיסטוריה בצורת מלחמה נגד האנטישמיות הטבעית.

 

 

  1. פתיחת הירדן

בכנען, יושב לו עם מיוחד מאוד. הכנענים הם בעלי עוצמה אדירה. הם מתוארים כ"אשני מידות", ענקים.. אבל הם פשעו בעיני האלוהים. לכן, על עם ישראל להילחם, בנוסף לאנטישמיות הרגילה שנמצאת בכל העולם נגד עצם קיומם, הם צריכים להילחם נגד יושבי ארץ כנען שיעשו הכל כדי להשמיד את ישראל בתוך הארץ. זו מלחמה שהיינו קוראים לה היום מלחמה על הבית או מלחמה על הישראליות. נגד האנטי ציונות.

זו מלחמה ואיום חדש שהוא מתווסף (ולא מחליף) את האיום של קריעת ים סוף.

בקריעה הזאת, יש רק קיר אחד ולא שני קירות כמו בים סוף. המחלמה היא לא נגד כל העולם וכל כוחות הטבע אלא נגד יושבי הארץ הכנענים והעבודה הזרה שלהם. יש חזית אחת ולא שתי חזיתות.

 

  1. פירוש רש"י:

רש"י מסביר שמשה מתאר לבני ישראל את המשימה העיקרית שלהם:

"אתם עוברים את הירדן". יש טעם מיוחד(תביר) במילה "אתם". כאילו כתוב "אתם"= "עוברים את הירדן". ואכן, השם משמואל טוען שהשם "עברים" נתן לישראל בזכות היכולת לעבור את ים סוף ואת הירדן.

משה מאיים: אם לא תורישו את יושבי הארץ, אתם מאבדים את הזכות להיות ישראל יושב בארץ הזאת. המים של הירדן ישטפו אתכם! לא רק בשעת המעבר, כמובן, אלא בכל ההיסטוריה שלכם בארץ הזאת. ארץ כנען היא כמו יבשת בתוך הים המאיים לחזור לאיתנו. כמו באמצע הירדם כשהירדן מאיים לשטוף את כולם. המצב בארץ לא יהיה אף פעם מצב של רוגע מושלם . על יושבי הארץ לזכות בישיבה באופן תמידי. הימצאותם בארץ נובעת לא מזכות טבעית או מכיבוש אלא אך ורק בזכות שהאלוהים רוצה בכך.

כמו שבים הים ראה את ארונו יוסף ונסוג אחורה (כי יוסף הוא סמל המלחמה בהתבוללות), כך הירדן נסוג בזכות מעבר ארון הברית. הברית המיוחדת בין הבורא וישראל. הפרת הברית עלולה לגרום לשטיפת העם בימי הירדן!

 

5 משמעות המצב הזה

אני אנסה לענות על שאלת ה"למה".:

לעניות דעתי, המטרה של יצירת עם שאיננו חלק מהטבע, זה כדי להזכיר לכל אומות העולם שהאדם, באשר הוא אדם, איננו יצור "רגיל".

כשהבורא ברא את האדם, הוא לא רצה לברוא "סופר חייה" או עוד בהמה אחת. הוא ברא את האדם בצלם אלוהים. הוא מצפה מהאדם שיגלה מימד נוסף על היותו סתם חיה.

הכוונה של הבורא, היתה, כנראה, שהאדם יהיה בעצמו משהוא אחר מאשר עוד חיה טבעית. כלומר, האדם זקוק לתזכורת שיש עליו אחריות, כוח בחירי, אנושיות שהוא חייב להפגין.

במידה והאדם לא כל כך מילא אחר רצון הבורא, הבורא המציא עם מיוחד (ישראל) שיהווה עדות חיה , באמצע אומות העולם, למצב שהיה האדם צריך להרגיש.

היהודי אמנם יחיה וייתן הרגשה לאחרים, שהוא "יוצא דופן" יחסית לשאר אומות העולם, אבל זה אמור לדרבן את כל בני האדם להבין שגם הם אינם יכולים להרשות לעצמם לבטל את האנושיות שלהם ושגם הם אינם יכולים להיבלע בתוך חיות העולם החיים בטעיות גמורה.

אם היהודי הוא אל טבעי (במובן הלא נחמד של המילה) , זה , אם כן, כדי להזכיר לכל בני אנוש את אנושיותם שהיא גם כן "אל טבעית". כלומר מוסרית ובעלת אחריות לגבי כוונת בורא האדם.

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.