תשעה באב בעד

6-08-06

 

תשעה באב בעד

הרב בן עזרא

 

  • הספרדים אומרים בשחרית תשעה באב:"נקדש את שמך.." במקום הנוסח הרגיל:"נקדישך ונעריצך.."

כי "נקדישך" הוא בבניין הפעיל והכוונה: "אנו נגרום ונביא אחרים לקדש את שמך"

אבל בתשעה באב אין לנו כוח זה אחרי חורבן בית המקדש ונוכל רק לקדש את שמך בעצמנו.

 

  • סיבה טובה לא לתת לילדים לצום בתשעה באב:קיום מצוות אצל הילד היא מתורת חינוך כדי שבעתיד ,כאשר יהיה בר מצווה יהיו לו הכלים הדרושים. לחנכו לצום בתשעה באב זה אומר שאנו מכינים אותו לט’ באב הבא.וזה בדיוק מנוגד לתקווה ולאמונה היסודית שזה ט’ באב האחרון.

 

  • שנאת חינם

"חינם" אין  פירושו ללא סיבה. אפשר להרגיש שנאה, זאת אומרת  "ריחוק". ותמיד יש סיבה לזה. אבל ללכת עוד צעד בשינאה, כאילו נמשכים אחרי השינאה הראשונית המוצדקת, זו שינאה לחינם.דוגמה לשנאה מוצדקת ולשנאת חינם נמצא במשנה תורה לרמב"ם הלכות רוצח ושמירת הנפש פרק יג

 

הפוגע בשנים אחד רובץ תחת משאו ואחד פרק מעליו ולא מצא מי שיטעון עמו, מצוה לפרוק בתחילה משום צער בעלי חיים ואחר כך טוען, במה דברים אמורים בשהיו שניהם שונאים או אוהבים, אבל אם היה אחד שונא ואחד אוהב מצוה לטעון עם השונא תחילה כדי לכוף את יצרו הרע.

 

הלכה יד

השונא שנאמר בתורה הוא מישראל, לא מאומות העולם, והיאך יהיה לישראל שונא מישראל והכתוב אומר +ויקרא י"ט י"ז+ לא תשנא את אחיך בלבבך, אמרו חכמים כגון שראהו לבדו שעבר עבירה והתרה בו ולא חזר הרי זה מצוה לשנאו עד שיעשה תשובה ויחזור מרשעו, ואע"פ שעדיין לא עשה תשובה, אם מצאו נבהל במשאו מצוה לפרוק ולטעון עמו ולא יניחנו נוטה למות שמא ישתהה בשביל ממונו ויבא לידי סכנה, והתורה הקפידה על נפשות ישראל בין רשעים בין צדיקים מאחר שהם נלוים אל ה' ומאמינים בעיקר הדת, שנאמר +יחזקאל ל"ג י"א+ אמור אליהם חי אני נאם ה' אלהים אם אחפוץ במות הרשע כי אם בשוב רשע מדרכו וחיה.

במצב שמגדיר  הרמב"ם יש סיבה לשנוא אבל אם מתוך זה לא יפרוק או לא יטעון

זה שנאת חינם.

כמו כן אנו צריכים לתקן זאת ב"אהבת חינם" זאת אומרת , אנו צריכים למשוך יותר את האהבה המצווית לנו ב"ואהבת לרעך כמוך", יותר על המידה, כאילו ללא סיבה , חינם.

 

עוד דוגמא לביטוי חינם.

בחטא המרגלים נאמר:אמר להם הקב"ה אתם בכיתם בכייה של חינם אני אקבע לכם בכייה לדורות.

מה חינם היה בבכייה זו? הרי המרגלים חזרו וסיפרו דברים נוראים.אלא שהתגובה לסיפור המרגלים הייתה יכולה להיות: יש אוייבים ,אין אנחנו יודעים להלחם, לא נעלה.ואם כן למה בוכים?זו בכייה של חינם.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.