שלח לך גז

בע"ה ד תמוז התשעה

מישל בן שושן

שלח גז

המיוחדות של ארץ כנען

ארץ כנען היא כמו פרי טעים מאוד עם קליפה דוחה מאוד

רק מי שמאמין שמתחת לקליפה נמצא הטוב שבפרות, מסכים להתמודד איתה.

רק כך, ניתן לבחון את מי שמאמין, מי שאוהב, ללא תנאי את הארץ.

הקשר של עם ישראל לארץ חייב להיות קשר של אהבה ללא תנאים. אם יגלו בקלות את הטוב שבה, אז כולם יאהבו אותה, אבל ה' עושה בירור בין האוהבים באמת, ללא תנאי ואלה האוהבים אותה כי נוח להיות בה.

בין הקללות, בפרשת בחוקותי, ה' מבטיח שהוא "ישמיד" את הארץ. אבל ניתן לראות בעצם כאן "ברכה" כי, כל זמן שהיהודים לא יגורו בה, אף עם לא ירצה בה והארץ תיראה שממה לגמרי. זה ישמור אותה עבור עם ישראל כשיחזור מהגלות. הבעיה היא שכשעם ישראל יחזור, שוב היא תפרח ואז כולם ירצו אותה!

 

אמת או שקר

המרגלים, לכאורה, אמרו רק דברים מיתיים. גם משה אמר דברים דומים בספר דברים. אבל יש הבדל בין משה למרגלים:   משה תיאר את המצב הקשה של הארץ כדי שהעם יתכונן וילחם כדי לכבוש אותה.

המרגלים תיארו את הקושי כדי לדחות העלייה אליה.

הרב טוען שכל מה שנוגע לארץ ישראל, "אמת היא לא אמת"."אמת זו היא שקר גמור"!! כי האמת הנגלה לעין, הוא בעצם הקליפה החיצונית שמכסה, בכוונה, את הטוב האמיתי שאפשר לגלות מתחת (ראה לעיל)..

לכן, אסור לספר ה"אמת"(החיצונית) על ארץ ישראל כי זה בקלות מניא נגד הארץ. יש לדחוף ולגלות את האמת הפנימית שאיננה נראית לעין כול.

 

עד היאסף מרים

בסוף הפרשה הקודמת, העם חיקה עד "היאסף מרים", כלומר, עד שיתוקנו כל הפגמים שעשתה מרים. רק אז, ניתן להמשיך את הדרך לכיוון הארץ.  כמו כן, אחר חטא המרגלים, יש לחכות (ארבעים שנה) עד שיתקנו מספיק המידות הרעות שהתפרצו, כדי שנוכל להיכנס לארץ "עד היאסף אותו הדור ומידותיו"

 

כולם אנשים

הרב מעיר, שאדם גדול, חכם, נשיא, לא מובטח שיוכל לראות את הטוב שמסתמן מתחת לפני השטח, בקשר לארץ ישראל! והוא לומד מפרשת המרגלים לימנו: אפילו אם יהיה האדם רב גדול וחכם ומכובד, זה לא מבטיח שיהיה נאמן לארץ ישראל ויגרום ליהודים לעלות ארצה!! ואז, מתגלה קלונם של אותם ה"צדיקים" לכאורה!!

 

סיבה אפשרית לחטא המרגלים

במדבר, לנשיאים האלה היה תפקיד חשוב. אבל מי יבטיח שבארץ ישראל, הם יישארו מנהיגי העם? זה יכול להיות גורם לדחיית העלייה ארצה. הרב משליך זאת לימינו: בחוץ לארץ, ראשי ישיבות לא רוצים לאבד את מעמדם ולכן, הם מעדיפים להורות על לימוד התורה בחו"ל מאשר לעלות ארצה ולעסוק בענייני יישוב הארץ!!

"הם מעדיפים שהעם יישאר במדבר, ילמד תורה בקפידה, מ אשר יבטלו מלימוד תורה ועסקו ביישוב הארץ"

והאמת היא שלא כל העם מחויב ללמוד התורה כל הזמן. אלא די בכך שיקבעו זמן ללמוד תורה, למשל בשבתות, ויעסקו ביישוב הארץ.

 

שלח לך

הרב תוהה על פירוש רש"י שלא ממשיך בפירושו של פרשת "לך לך"= להנאתך ולטובתך, כאן. אלא הוא מסביר שה' אומר"ף לדעתך שלח.אם תרצה שלח, אני לא מצווה לך.."

הרב , מנסה כן לתרגם גם כאן "לך"= לטובתך ולהנאתך:

כשמשה אמר "למה הרעות לעם הזה" כבד נגזר עליו שלא ייכנס לארץ!. אם כן, הוא היה אמור למות במדבר. מתי? אם ישראל ייכנסו מיד, משה היה מת מייד! לכן, חטא המרגלים והעיכוב היה לטובת משה כי כך הוא חי יותר ארבעים שנים נוספות!! זו היתה כוונת "לטובתך, להנאתך", של משה!!!

 

כל נשיא בהם:    כל אחד מישראל, חושב את עצמו נשיא!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.