וארא לעד6

בע"ה כד שבט התשעו

מישל בן שושן

וארא לעד6

  1. אפה היה משה במשך 60 שנה? (בהשראת רעיון של הרב יעקב מדן)

רוב המפרשים מסכימים שמשה היה בן 20 שנה כשהוא הרג את המצרי וברח משם.

כתוב בתורה שהוא היה בן שמונים שנה כשהוא דיבר עם פרעה.

מה  קרה בתקופה של 60 שנה?

מדרש אחד טוען שהוא היה בארץ כוש, שם התחתן עם "אישה כושית" עליה מרים מדברת במדבר.

ההסבר הזה פוטר הרבה בעיות אבל הוא לא נראה ריאלי. האם הוא הגיע לבאר מול ציפורה עם אישה כושית, בגיל 80,מלך מארץ כוש, ובכל זאת היא תגיד עליו "איש מצרי הצילנו" ?

לדעת הרב מידן, משה הלך ישירות ליתרו והתחתן עם ציפורה כשהיו צעירים. ה' דיבר איתו בסנה כמה שנים אחר כך (הרי כתוב במפורש, לפני מעמד הסנה:" ויהי בימים הרבים ההם"). נולדו לו ילדים, ומשה חזר למצרים לשליחות ראשונה. הוא היה אולי בין 30 או 40 .

אבל, שם, הוא נוכח לדעת שבני ישראל לא מסכימים לצאת. "ולא שמעו אל משה מקוצר רוח ומעבודה קשה". משה עונה לה' שאין טעם ללכת לפרעה כי הרי " ישראל לא שמעו אלי ואיך ישמעני פרעה".

בנקודה הזאת, הרב מידן מציע שה' מחליט לחכות עד שישראל יהיו כן מוכנים לצאת!

כמו שהוא עשה במדבר אחרי חטא המרגלים, הוא ממתין עד שיבוא דור אחר, שכן יסכימו לצאת! הוא לא הורג אותם, הוא לא מוציא אותם בעל כורחם. הוא פשוט מחכה שהם ימותו ונראה מה יקרה עם הדור הבא!!

  • זה יכול להסביר גם שהתורה, מהנקודה הזאת, מתחילה לדבר על "תולדות בני ישראל" ראובן, שמעון, לוי.. כאילו מתחילים את הסיפור מחדש. ייתכן מאוד שמדובר כבר בדור הבא:

ה' ומשה חיכו כ40 שנה עד שהדור הקודם ימות! איפה היה משה בזמן ההוא? אולי אצל יתרו אולי במצרים, לא יודעים אבל כולם מחכים! בדיוק כמו שחיכו 40 שנה במדבר "עד תום כל הדור"!!

  • זה יכול להסביר גם כן שהתורה אומרת "אהרון ומשה… הם המדברים אל פרעה .." כלומר, הנסיון השני להוציא ישראל ממצרים נעשה על ידי אותם האנשים שדברו בהתחלה! חיכינו דור שלם אבל השליחים הם אותם השליחים!!
  • זה גם יכול להסביר שמעכשיו, לא מדברים יותר לבני ישראל(כי אין צורך לשכנע הדור החדש. מדברים רק לפרעה. ואין שליחות כלפי בני ישראל כדי לשכנע אותם! בפעם הבאה שידברו אל ישראל, יהיה כדי להסביר מה עליהם לעשות כדי לצאת!!

 

  1. ויחזק את לב פרעה

הרבה מפרשים שואלים איך ייתכן שה' מונע את ה"בחירה החופשית" מפרעה?

ההסבר הכי משכנע, עבורי הוא שאם מצד אחד מכים אותו, חייבים לחזק אותו מהצד השני כדי שהבחירה החופשית תמשיך להיות חופשית ולא משועבדת למכות!

אבל, נראה שזו שאלה מיותרת לכתחילה: המטרה היא לא שפרעה יבין דברים או שיחליט החלטות נכונות או שיעשה תשובה. המטרה העיקרית היא: להוליד עם ישראל והוציא אותו ממצרים.

עד כה, היהודים היו יותר מצרים מאשר עברים.

יש עכשיו להוציא מהם את התרבות המצרית כדי להחזיר להם (או להוליד אצלם) את התרבות העברית.איך?

יש קודם כל לערער בתודעה שלהם את היציבות של הבסיס שהם עומדים עליו: כל עברי, כמו כל מצרי טוב, חושב שפרעה הוא המלך, הוא ראש הפירמידה. כל הערכים מבוססים על פרעה. עבור כולם, פרעה הוא האלוהים!

על זה אומרים המפרשים שהם היו כולם עובדי עבודה זרה: זו העבודה זרה שלהם: להאמין לגמרי (הם לא יכולים לחשוב אחרת) שהתרבות המצרית היא התרבות  ואין בלעדיה. כמו היהודים האמריקנים היום שבטוחים שאמריקה היא הלאום שלהם.

כדי לערער את הפרדיגמה הזאות, חייבים למוטט לעיניהם את הבסיס שעליו הם עומדים.

לכן, לא שכנוע אינטלקטואלי ולא הבטחות יוכלו להוציא אותם משם אלא חוויות!!

והחוויות האלה הם הדברים היחידים שיוכלו ללמד ליהודי שהוא יהודי ולא מצרי!!

כשיראו שהמצרי מחזיק כוס דם והם כוס מים.כשיראו חוסר האונים של החרטומים מול נפלאות ה',כשירגישו אם ההבדל בינם לבין המצרים האחרים

כשהם יראו שפרעה, החזק, האליל, הוא זה שיבקש מהם לצאת ושהוא בתחתית . רק אז יש סיכוי שהם ישנו דעתם. על כן, חייבים הם לחוות את כל עשר המכות. אם חסרה מכה אחת, התודעה שלהם תהיה חסרה

לכן, חשוב ביותר שפרעה לא יסכים להוציא את ישראל ממצרים עד הסוף!! כדי שישראל יחוו זאת מבפנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.