סיבת הגלות

בע"ה א כסלו התשעח

מישל בן שושן

 

ויצא מ

 

חרן או פדן ארם?

נשים לב לסוף הפרשה הקודמת כדי להבין את הרש"י הראשון בפרשה שלנו:

בראשית פרק כז (מב) וַיֻּגַּד לְרִבְקָה אֶת דִּבְרֵי עֵשָׂו בְּנָהּ הַגָּדֹל וַתִּשְׁלַח וַתִּקְרָא לְיַעֲקֹב בְּנָהּ הַקָּטָן וַתֹּאמֶר אֵלָיו הִנֵּה עֵשָׂו אָחִיךָ מִתְנַחֵם לְךָ לְהָרְגֶךָ:(מג) וְעַתָּה בְנִי שְׁמַע בְּקֹלִי וְקוּם בְּרַח לְךָ אֶל לָבָן אָחִי חָרָנָה:(מד) וְיָשַׁבְתָּ עִמּוֹ יָמִים אֲחָדִים עַד אֲשֶׁר תָּשׁוּב חֲמַת אָחִיךָ:(מה) עַד שׁוּב אַף אָחִיךָ מִמְּךָ וְשָׁכַח אֵת אֲשֶׁר עָשִׂיתָ לּוֹ וְשָׁלַחְתִּי וּלְקַחְתִּיךָ מִשָּׁם לָמָה אֶשְׁכַּל גַּם שְׁנֵיכֶם יוֹם אֶחָד:(מו) וַתֹּאמֶר רִבְקָה אֶל יִצְחָק קַצְתִּי בְחַיַּי מִפְּנֵי בְּנוֹת חֵת אִם לֹקֵחַ יַעֲקֹב אִשָּׁה מִבְּנוֹת חֵת כָּאֵלֶּה מִבְּנוֹת הָאָרֶץ לָמָּה לִּי חַיִּים:בראשית פרק כח(א) וַיִּקְרָא יִצְחָק אֶל יַעֲקֹב וַיְבָרֶךְ אֹתוֹ וַיְצַוֵּהוּ וַיֹּאמֶר לוֹ לֹא תִקַּח אִשָּׁה מִבְּנוֹת כְּנָעַן:(ב) קוּם לֵךְ פַּדֶּנָה אֲרָם בֵּיתָה בְתוּאֵל אֲבִי אִמֶּךָ וְקַח לְךָ מִשָּׁם אִשָּׁה מִבְּנוֹת לָבָן אֲחִי אִמֶּךָ:(ג) וְאֵל שַׁדַּי יְבָרֵךְ אֹתְךָ וְיַפְרְךָ וְיַרְבֶּךָ וְהָיִיתָ לִקְהַל עַמִּים:(ד) וְיִתֶּן לְךָ אֶת בִּרְכַּת אַבְרָהָם לְךָ וּלְזַרְעֲךָ אִתָּךְ לְרִשְׁתְּךָ אֶת אֶרֶץ מְגֻרֶיךָ אֲשֶׁר נָתַן אֱלֹהִים לְאַבְרָהָם:(ה) וַיִּשְׁלַח יִצְחָק אֶת יַעֲקֹב וַיֵּלֶךְ פַּדֶּנָה אֲרָם אֶל לָבָן בֶּן בְּתוּאֵל הָאֲרַמִּי אֲחִי רִבְקָה אֵם יַעֲקֹב וְעֵשָׂו:

(ו) וַיַּרְא עֵשָׂו כִּי בֵרַךְ יִצְחָק אֶת יַעֲקֹב וְשִׁלַּח אֹתוֹ פַּדֶּנָה אֲרָם לָקַחַת לוֹ מִשָּׁם אִשָּׁה בְּבָרֲכוֹ אֹתוֹ וַיְצַו עָלָיו לֵאמֹר לֹא תִקַּח אִשָּׁה מִבְּנוֹת כְּנָעַן:(ז) וַיִּשְׁמַע יַעֲקֹב אֶל אָבִיו וְאֶל אִמּוֹ וַיֵּלֶךְ פַּדֶּנָה אֲרָם:(ח) וַיַּרְא עֵשָׂו כִּי רָעוֹת בְּנוֹת כְּנָעַן בְּעֵינֵי יִצְחָק אָבִיו:(ט) וַיֵּלֶךְ עֵשָׂו אֶל יִשְׁמָעֵאל וַיִּקַּח אֶת מָחֲלַת בַּת יִשְׁמָעֵאל בֶּן אַבְרָהָם אֲחוֹת נְבָיוֹת עַל נָשָׁיו לוֹ לְאִשָּׁה: ס(י) וַיֵּצֵא יַעֲקֹב מִבְּאֵר שָׁבַע וַיֵּלֶךְ חָרָנָה:

לסיכום:

יצחק מבקש מיעקב ללכת ל"פדן ארם" כדי לשאת שם נשים ממשפחת בתואל.

רבקה מבקשת מיעקב ללכת ל "חרן" , אל לבן אחיה כדי לברוח מעשיו .

יצחק דורש ללכת ל.. פדן ארם לשאת אישה ממשפחת בתואל
רבקה דורשת ללכת ל.. חרן כדי לברוח מעשיו אצל לבן אחיה

 

יעקב שומע לשניהם אבל בעיקר לאביו והולך ל"פדן ארם"

אבל, אחרי שעשיו מתחתן עם בת ישמעאל, אז גובר האיום על יעקב והוא "בורח" לחרן!

עכשיו מבינים את רש"י:

רש"י בראשית פרק כח (י) ויצא יעקב – על ידי שבשביל שרעות בנות כנען בעיני יצחק אביו הלך עשו אל ישמעאל, הפסיק הענין בפרשתו של יעקב וכתיב (לעיל כח ו) וירא עשו כי ברך וגו', ומשגמר חזר לענין הראשון:

כנראה שהשאלה של רש"י היא באמת כך:

ידענו כבר שיעקב נסע לפדן ארם במצוות אביו. אם כן, למה התורה חוזרת על העניין הזה?והוא משיב : מה שגרם לתורה להוסיף את הפסוק הראשון של הפרשה, ולשנות בו את המונחים (מ"פדן ארם" ל"חרן",) זה כדי להגיד לנו שבנתיים, עשיו התחתן עם בת ישמעאל. דבר שמעלה קצת את הזכויות שלו מול יעקב (כי סיבת הפסילה של עשיו היתה שהוא התחתן עם בנות כנען) ובעיקר, הברית הזאת בין עשיו וישמעאל, מהווה אייום ענקי מול יעקב. לכן, בסופו של דבר, יעקב איננו הולך "לפדן ארם" כדי להתחתן, אלא הוא בעיקר בורח לחרן מפני האייום הנורא שנוצר.

 

לסיכום:"פדם ארם" ו"חרן" הם אותו המקום. אולי אחד נמצא בתוך השני (חרן העיר ופדן האזור) אבל המינוח חשוב כדי לדעת מה היתה כוונת יעקב בהליכה הזאת ומה היה מצב רוחו! בסופו של דבר הוא גם בורח וגם יישא שם נשים , אבל יש ללמוד שהמשימה הראשונה היתה של רבקה והשנייה של אביו יצחק (שהוא לא לוקח בחשבון בכלל את סיפור האיום מצד עשיו!)

 

ההגנה המוגבלת

ה' מבטיח ליעקב שהוא יגן עליו:

בראשית פרק כח (טו) וְהִנֵּה אָנֹכִי עִמָּךְ וּשְׁמַרְתִּיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר תֵּלֵךְ וַהֲשִׁבֹתִיךָ אֶל הָאֲדָמָה הַזֹּאת כִּי לֹא אֶעֱזָבְךָ עַד אֲשֶׁר אִם עָשִׂיתִי אֵת אֲשֶׁר דִּבַּרְתִּי לָךְ:

ה' יגן על יעקב בגלות. אבל ההגנה הזאת תפסיק כשסוף הגלות יגיע!

מניטו רומז שסוף הגלות הגיעה ועם ישראל לא עלה ארצה וייתכן שמה שקרה בשואה מראה שה' כבר לא הגן על עמו!

 

 

 

היהודים מול אומות העולם

בראשית פרק כט (א) וַיִּשָּׂא יַעֲקֹב רַגְלָיו וַיֵּלֶךְ אַרְצָה בְנֵי קֶדֶם:(ב) וַיַּרְא וְהִנֵּה בְאֵר בַּשָּׂדֶה וְהִנֵּה שָׁם שְׁלֹשָׁה עֶדְרֵי צֹאן רֹבְצִים עָלֶיהָ כִּי מִן הַבְּאֵר הַהִוא יַשְׁקוּ הָעֲדָרִים וְהָאֶבֶן גְּדֹלָה עַל פִּי הַבְּאֵר:(ג) וְנֶאֶסְפוּ שָׁמָּה כָל הָעֲדָרִים וְגָלֲלוּ אֶת הָאֶבֶן מֵעַל פִּי הַבְּאֵר וְהִשְׁקוּ אֶת הַצֹּאן וְהֵשִׁיבוּ אֶת הָאֶבֶן עַל פִּי הַבְּאֵר לִמְקֹמָהּ:(ד) וַיֹּאמֶר לָהֶם יַעֲקֹב אַחַי מֵאַיִן אַתֶּם וַיֹּאמְרוּ מֵחָרָן אֲנָחְנוּ:

שלושה עדרי צאן מייצגים את אומות העולם.

יעקב , שברח מ"אחיו" בגלל חוסר אחווה בניהם והסכנות שנגרמו מהחוסר הזה, קורא להם "אחי"! הוא מחפש אחווה! אבל האחווה שלהם, נובעת מהכעס, מ"חרן". יעקב מציע להם שלום אמיתי .

האומות חושבים: האמת לא תתגלה רק כש תהיה אחדות בעולם. הבאר יתגלה רק שלושת העדרים.יעקב מסיר להם: כל אחד אצלנו יכול להיות רעה, לגלות האמת! רק כשהוא רואה את רחל הוא מצליח להרים האבן!..

"מאין אתם"= אתם מהאין. כולנו מהאין.

הם עונים "מחרן"= מחרון אפו של העולם. הם כועסים על העולם.ה' כעס על העולם והעניש אותו וכולנו סובלים מהעונש הזה.  יעקב עונה להם שאכן הבורא אחד ויצר אנשים שונים ומה שהוא דורש מהם זו האחווה. ויש הרבה אלימות בעולם בין אחים. הוא קורא להם "שלום"! אסור לקחת את ההתערבות של הבורא כעונש ושהעונש הזה הוא בלתי הפיך ותמידי. לא. לכל אחד המשימה של השלום , הפחתת הכעס ותיקון העולם. אין "פאטאליות" הכל ניתן בידי האדם. אין עונש קדמון שמתיל חושך על העולם. אם בני אדם רוצחים אחד את השני, זה בגלל שהם רוצחים לא בגלל שזה העונש של הבורא אל העולם.

הגלות

הנשמה נמצאת בשמים, בבית אבא! היא מרגישה טוב שם.

אבל, בכל זאת, היא יורדת למטה, לפגוש הגוף. טאז היא בונה בית משלה, עם בעלה! זה הרבה יותר קשה אבל היא מחפשת לבנות בית !

ישראל היא הנשמה של העולם. ישראל "נכנסים" לתוך אומות העולם כמו שהנשמה נכנסת לתוך הגוף. היא מחייה אותו. והיא מושכת אותו לכיוון רוחני יותר.

 

הגלות היא קשורה לעם ישראל:

א. לפני שלאברהם היה זרע כל שהוא, ה' מבטיח לו שזרעו יהיה בגלות 400 שנה!! כאילו הזרע קשור לגלות!

ב. יעקב הוא הראשון שיוצא לגלות. הירידה היא על תנאי שיש לחזור. אבל המשימה בגלות היא יצירת עם ישראל מתוך אומות העולם! שבטי ישראל ייצגו את כל האפשרויות להיות בן אדם ויעשו מזה אחדות. זה הפן של האוניברסאלי האמיתי של עם ישראל.

הבעיה היא שבסוף יש חזור!!

 

רבקה בקשה מיעקב שירד ללבן ושהיא תקרא לו אחרי "ימים אחדים":

בראשית פרק כז (מג) וְעַתָּה בְנִי שְׁמַע בְּקֹלִי וְקוּם בְּרַח לְךָ אֶל לָבָן אָחִי חָרָנָה:(מד) וְיָשַׁבְתָּ עִמּוֹ יָמִים אֲחָדִים עַד אֲשֶׁר תָּשׁוּב חֲמַת אָחִיךָ:(מה) עַד שׁוּב אַף אָחִיךָ מִמְּךָ וְשָׁכַח אֵת אֲשֶׁר עָשִׂיתָ לּוֹ וְשָׁלַחְתִּי וּלְקַחְתִּיךָ מִשָּׁם לָמָה אֶשְׁכַּל גַּם שְׁנֵיכֶם יוֹם אֶחָד:

יעקב נשאר הרבה יותר מ"ימים אחדים"! הוא נשאר אצל לבן 20 שנה:

 • 7שנים עבור רחל (אבל הוא קיבל לאה)
 • עוד 7שנים עבור רחל
 • 7-1=6שנים עבור הצאן.

סה"כ= 20 במקום 21

במקום השנה הזו שהייתה חסרה בגלות , בני ישראל יישארו 400 מאות שנה במצרים

אבל הם גם יצאו מוקדם (רק 210 שנה) ויהיה חסר 190שנה. לכן אנו נקבל בגלות אדום יותר מ1900שנה!

למה רבקה לא שלחה לקרוא ליעקב?, לפחות למה לא כתוב בתורה?

אולי בגלל שהיא התנתה את הקריאה הזו לפיוס עם עשיו! דבר שאולי עדיין לא קרה עד היום!!

 

בכל אופן יעקב "שכח את עצמו" בחרן. ורק הלחץ של האנטישמיות וזכות נשותיו גרמו לו לחזור הביתה!

רחל ולאה

לאה היתה אמורה להינשא לעשיו רחל ליעקב

מכיוון שיעקב לקח על עצמו את שתי המשימות (שלו ושל עשיו) הוא חייב להתחתן עם שתיהן

 • רחל היא אשתו של יעקב. יעקב זה היהודי של הגלות
 • לאה היא אשתו של..ישראל! עבור ארץ ישראל!

יהודה, הדואג למלכות ישראל בארצו הוא בנה של לאה

יוסף, בנה של רחל, דואג ליחסים עם הגויים במצרים

לידת יוסף

לידת יוסף היא הלידה שתגרום למשפחת יעקב לעזוב את הגלות. למה?

כי עשיו היה אמור לטפל בכל העולם החומרי ולהכניס בו רוחניות במידה והוא היה מתחבר עם יעקב. הפירוד נבע מהניתוק בין החומר והרוחניות

יוסף ייקח על עצמו להיות העשיו המתוקן במשפחת יעקב!

עם יוסף, אפשר להתמודד מול עשיו!

יוסף הוא צדיק כי הוא מצליח לחבר בין המשימה של עשיו לרוחניות!.

 

לסיכום(לע"ד):

נראה לי שיש לחשוב עוד ועוד על שתי הסיבות שדוחפות את יעקב לגלות:

 • בניין משפחה
 • בריחה מעשיו

לא ייתכן שיש שתי סיבות לאותו המאורע בלי שיהיה קשר הדוק ביניהן.

ייתכן שהקשר הוא כך:

יעקב יוצא לגלות כי

 1. המשימה הראשונה של עם ישראל היא אוניברסאלית. עם ישראל חייב להיבנות בחוץ לארץ כדי לאסוף בתוכו את כל הזהויות האפשריות של "להיות בן אדם" בעולם. 12 השבטים מבטאים את הריבוי הזה.
 2. המשימה השנייה היא החזרה ארצה כדי ליצור עם אחד בין כל השבטים. להעיד על היכולת ליצור אחדות בעולם כולו.

נראה לי שקשה מאוד להסביר לעם היהודי שלגלות  יש מטרה עליונה! זה יגרום לו לרצות להתבולל ולהפסיק לחלום על החזרה לארץ. אם המשימה הראשונה הזאת תוצג כדבר טוב ורצוי, זה עלול לבטל את אפשרות יישום המשימה השנייה: החזרה לארץ!

לכן, החכמים הסבירו לנו שהגלות היא רעה. שהיא נגזרה בגלל עונשים. שהיא זמנית והכניסו בתודעה היהודית שמצב הגלות הוא מצב לא רצוי ולא טבעי. הם הכניסו בכל יהודי את הרצון לחזור לשנה הבאה בירושלים.

וזה הציל את היהודים מהתבוללות והכחדה

 

לכן, בנוסף , התורה מספרת שהיציאה של יעקב היא בריחה! כדי להדגיש שזה לא רצוי! יוצאים לגלות רק "עד אשר ישוב חרון אף אחיך". נשארים בגלות  רק "ימים אחדים"!

כל זה כדי לאפשר החזרה המיוחלת בסוף ימי הגלות.

 

בגלל שלעם ישראל יש שתי משימות מנוגדות

 1. לייצג את כל ריבוי הזהויות של בני האדם בעולם
 2. ליצור עם אחד היושב בארץ אחת מוגדרת מלכתחילה: ארץ ישראל

וכדי להגן על המשימה השנייה, יש להראות את המשימה הראשונה כשולית, דרך אגב, שנעשית מעל כורחנו. ולא בכוונה תחילה.

לכן,הגלות, שהיא יישום המשימה הראשונה ,מוצגת כדבר שלילי, כתקלה של ההיסטוריה, כעונש, או מקסימום כדי "לאסוף את ניצוצות הקדושה שהתפזרו בין האומות", אבל אף פעם כמהלך חיובי רצוני ורצוי. אבל עם ישראל נולד בגלות גם ראשי השבטים נולדו בגלות וגם העם כולו נולד במצרים.והוא חוזר אליה כל פעם שהוא צריך למלא המשימה הראשונה.

יש תנאי אחד שמחבר בין שתי המשימות: היהודים חייבים לחזור, אחרי הגלות, לארצם וזו היא הגאולה.

אין גאולה בלי גלות אבל אסור שתהיה גלות לשמה, גלות ללא גאולה

(לע"ד): שנואה לאה

התורה אומרת בפירוש שה' מרגיש שלאה שנואה (על ידי יעקב)

בראשית פרק כט(לא) וַיַּרְא יְקֹוָק כִּי שְׂנוּאָה לֵאָה וַיִּפְתַּח אֶת רַחְמָהּ וְרָחֵל עֲקָרָה:

גם לאה מכריזה שהיא שנואה.:

בראשית פרק כט(לג) וַתַּהַר עוֹד וַתֵּלֶד בֵּן וַתֹּאמֶר כִּי שָׁמַע יְקֹוָק כִּי שְׂנוּאָה אָנֹכִי וַיִּתֶּן לִי גַּם אֶת זֶה וַתִּקְרָא שְׁמוֹ שִׁמְעוֹן:

הזהר אומר שרחל היא אשתו של יעקב, איש הגלות ולאה היא אשתו של ישראל, איש ארץ ישראל.

יעקב אוהב את רחל (בתור יעקב)

אבל ייתכן שכשיעקב יקבל את שם ישראל ויחזור לארץ, הוא יתקשר (בתור ישראל), יותר ללאה.

יעקב יקבר את רחל "בדרך". כאילו רחל, למרות שהיא אהובה עליו היא שומרת על הבנים שנולדו בחוץ לארץ.

אבל יעקב ייקבר במערת המכפלה עם לאה:

בראשית פרק מט(לא) שָׁמָּה קָבְרוּ אֶת אַבְרָהָם וְאֵת שָׂרָה אִשְׁתּוֹ שָׁמָּה קָבְרוּ אֶת יִצְחָק וְאֵת רִבְקָה אִשְׁתּוֹ וְשָׁמָּה קָבַרְתִּי אֶת לֵאָה:

 

יעקב פאסיבי

בהרבה הזדמנויות מרגישים שיעקב יותר "נגרר" מאשר יוזם.

רבקה אימו היא זאת שדוחפת אותו  לקחת את הברכה בתחפושת עשיו

רבקה ויצחק שולחים אותו לפדן ארם

לבן קובע את סדר היום של יעקב

לבן כופה עליו להתחתן עם לאה

כשה' אומר ליעקב לחזור הביתה, הוא רואה הצורך לשאול את נשותיו. ורק אחרי שהם מסכימות, ואפילו מעודדות אותו, הוא בורח מאת לבן.

……

אפילו ביזמות של יעקב יש תמיד פן של פאסיביות

 

גם אצל כל בן אדם, אפילו כשהוא יוזם הרבה דברים, חלק ניכר מהחיים שלו מוכתבים על ידי המציאות.

יש לאדם שתי אופציות: לחיות הכפיות האלה בצורה רעה או בצורה טובה

לחיות המציאות בצורה טובה, זה לקלב אותה ולהפוך מה שכפוי לדבר רצוני! לאהוב את המציאות. על ידי זה שהופכים אותה לטובתנו או שמשלים את עצמנו שבעצם זה מה שרצינו לכתחליה!

 

לאה נכפת על יעקב

הבכורה נכפת על יעקב

התפקיד שיעקב לוקח על עצמו להפוך לישראל, היא גם נכפה עליו!

כל יהודי מרגיש שהיהדות נכפת עליו!

כל אדם יכול להרגיש שהמציאות להיות בן אדם נכפת עליו.

 

אבל על האדם לקחת על עצמו הכפיה ולהפוך אותה למשימת חייו

"עשה רצונו כרצונך" (פרקי אבות)

אין לנו הרבה ברירה! :

"בעל כורחך אתה נולד..בעל כרחך אתה חי…" ובעל כרחך אתה עתיד דין וחשבון!!

 

כמו שיעקב קיבל על עצמו את המשימה שהוטלו עליו, כך כל יהודי מקבל את המשימות שמוטלות עליו

 

בסופו של דבר, יעקב יבין שאלה הם החיים שלו! והאדם המאושר הוא זה שיגיד שאילו היה לו לבחור אחרת, הוא היה בוחר בדרך שהוא לקח, הדרך שהחיים הובילו אותו בה!

 

בעצם יעקב חי את הכפיות האלה והתורה מספרת לנו אותן ככפיות

אבל זו דרך כינה להתמודד עם המציאות.

בלי ליפף אותה כאילו אנו בוחרים בכל.

 

המעבר בין הכפייה לבן הרצון, הדרך בין היראה לבין האהבה, היא הדרך שמנסה המסורת היהודית להנחיל בכל יהודי!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.