בראשית נה

בע"ה יט תשרי התשע"ד

מישל בן שושן

 

בראשית נה

נאות הדשא

בריאת האדם

רבי אברהם בורנשטיין רואה מחלוקת בין הרמב"ן לרמב"ם בעניין בריאת האדם.

  • הרמב"ן טוען שהאדם נברא כמו כל החיות וה' הכניס בו נפש ורוח מיוחדות שעושות אותו שונה.
  • הרמב"ם טוען,( יחד עם הגמרא במסכת נידה) (והנאות דשא מצדד בעמדה זו)שכל אברי האדם, כל כוחותיו , אפילו הכוחות הבהמיות, הם יצירה מיוחדת. למה להבליט מחלוקת מסוג זה?

כדי שהאדם ישתמש בכל אבריו ובכל חלקיו הבהמיות בתור "בן אדם" ולא יחשיב את חלקו הבהמי כאל דבר מנותק ממחויבותו כבן אדם!

זו גם הסיבה, לדעת הנ"ה, שהתורה מספרת בריאת העולם בששה ימים: ה' מחליט כל יום מה יעשה יחסית למה שנעשה עד כה! יש שלבים. יכול להיות שהם לא כולם מתוכננים מראש! לפי מה ש,רואה" הבורא ממה שנעשה ביום הקודם, אז הוא מחליט לשפר דבר קיים, לחלק גוש קיים, לברוא דבר חדש, …לפי תגובת הבריאה!

כך האדם צריך להרגיש בחייו: בכל רגע הוא והבורא המשגיח דנים את העבר ומחליטים על העתיד יחסית לתגובת העולם שנברא אתמול! שום דבר לא קבוע ומקובע. הכל תלוי במה שאני אעשה היום!

 

ליסטים אתם

רבי יצחק שהתורה התחילה בבריאת העולם, כדי שיהיה לישראל נימוק להציג בפני אומות העולם שיטענו שאנו ליסטים ושארץ ישראל שייכת להם ולא לנו.

הנ"ה מצרף לעניין זה הפסוק :"המחדש בכל יום מעשה בראשית": למה לציין שהבורא מחדש את הבריאה כל שעה? הרי כל חוקי הטבע הן קבועים ולא רואים שום חידוש!

אלא זה בא ללמד את האדם שבכל רגע, הבורא יכול לשנות את החלטותיו ואת תוכניותיו לגבי העולם,  לפי ההתנהגות המוסרית של בני האדם!

אם כן, רבי יצחק בעצם מלמד את ישראל, שהיישוב שלהם בארץ כנען היא לא דבר מובן מאליו. להיפך! כמו שהוא החליט לקחת אותה מכנען ולתת לנו אותה, כך הוא יכול לקחת אותה מאתנו! במידה ואנו לא נתנהג כפי מצוותיו!! בעצם, "שאלת הגויים " היא שאלה שאנו שואלים את עצמנו: איך לא להיות ליסטים? בהתנהגות נאותה!!

אסור לאדם (ובמיוחד ליהודי) לחשוב שמה שקיים, מה שניתן לו, הוא "מובן מאליו". להיפך, עליו לזכות בכל דבר כל הזמן מחדש! ולכן, מספרת התורה את השתלשלות ההחלטות של הבורא, יחסית להתנהגות הבריאה.

יש לבורא כוונה, אבל הבריאה והאדם בוחרים לעשות דברים אחרים. בעקבות מעשה האדם, ה' משנה את החלטותיו ומכוון הבריאה יחסית למעשי בני האדם.

כך הבורא מגיע לנוח, לאברהם, לעם ישראל…ורק אחר כך, הוא מצווה לעם ישראל את המצווה הראשונה ,החודש הזה ראש חודשים.." בספר שמות. אם אנו לא מבינים שיש סינרגיה בין מעשה הבורא למעשה בני האדם, לא נבין כראוי את טעם המצוות!!

 

למה ה' מקבל את מנחת הבל?

  • כי היא נתנה ב"טובת עין". בכל מתנה, העיקר הוא טובת עיין הנותן. קין הקריב קרבן כדי להשיג משהוא. כדי להראות שהוא יכול לתת! כי הוא עשיר.
  • הסבר שני (ומשלים) נותן הנ"ה: קין חשב שהוא מושלם. הבל ,לעומתו, חושב שהוא בתהליך לשלמות ולא הגיע לשלמות. הבל מביא "גם הוא". הוא מנסה. הוא בתהליך. קין שמביא בתור אדם שהצליח בחיים, שהגיע למעמד גבוה שבו הוא "מביא קרבן", כי הוא הגיע למצב שהוא יכול להביא קרבן, והוא מרוצה מעצמו. הוא רוצה להראות לכולם שהוא הגיע! הוא הושלם! לכן מתנה זו היא לא בטובת עין ולא התקבלה על ידי האלוהים!

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.