שדה או אחוזת קבר?

בע"ה כה מרח שוון התשע"ה

מישל בן שושן

חיי שרה   לעד5

מה הוא ההבדל בן שדה לאחוזת קבר?

אברהם מבקש "אחוזת קבר" מאת בני חת. הם לא רוצים. הם מוכנים לתת לו קבר אבל לא "אחוזת קבר". כי משמעות "אחוזת קבר" היא מאוד מיוחדת: זה סמל קניין הארץ על ידי אברהם:

אכן, למה אברהם איננו קונה את הקרקעות שבהם הוא תוקע אהולו או נוטע עצים? הוא דואג לקנות רק את הקבר של שרה!

לקנות שדה= שהשדה יהיה שלי כל זמן שאני כאן, על השדה, מעבד אותו ומצמיח עצים ופרות בתוכו. זה קנין שתלוי בנוכחות שלי. לפי סוג הקניין הזה, למי שייכת הארץ? למי שגר כאן! ל"עם הארץ". כל מי שיבוא כדי להתיישב בארץ ייחשב כ"מתנחל", כ"כובש", כזר וגר שבא לקחת את האדמה של "עם הארץ".

לקנות קבר= סמל שהמקום שייך לי אפילו אם אני לא נמצא כאן, אם אני לא חי על האדמה. אפילו אם רק הזכר שלי נמצא כאן, זה מספיק כדי לקנות את המקום. המקום שייך לי ללא תלות בנוכחות רצופה או עיבוד האדמה. הקשר של הקניין מתבטא בהבטחה, בשייכות "מעבר למציאות בשטח".

לכן, שרה, בחרה למות דווקא  במקום הזה, בחברון! חברון תמיד היתה עיר שתושביה הם קשים מאוד, ששם, כדי לקנות מקום, יש להתווכח הרבה ולהילחם. אברהם לא נמצא בחברון. הוא גר במקומות נוחים יותר, במקומות שאין להתווכח על הבעלות על המקום. מקומות שאפשר לעשות פשרות ולחלק את האדמה.

בחברון, כל חלקת אדמה שייכת ל"עם הארץ". והם קנאים בבעלותם על המקום.

במשך כל חייה עם אברהם, שרה אילצה אותו להתמודד עם הפן הזה של הקנאות, של מידת הדין. אברהם היה מסתפק בעשיית שלום על כל העולם, במחיר של עזיבת כל חלקת אדמה. הוא מוכן לחלק את הארץ שהבטיחו לו לשתיים, מיד אחרי ריב קטן בין רועי לוט ובין רועיו. הוא מוכן לחתום על הסכם שלום עם אבימלך ולהבטיח לו שזרעו לא יקניטו ולא ידרשו את אדמת אבימלך. הכל תמורת שלום.

שרה לא!

אברהם היה מוכן להסתפק בישמעאל ובהגר. שרה לא! היא רוצה דווקא בן אחר.

אברהם היה מסתפק בשילוב שני בניו ישמעאל ויצחק.

שרה לא! היא דורשת לגרש את הגר וישמעאל. היא יודעת שמחיר חיי היהודים דורש מהחכים קשים. כי כוחות הטבע, אומות העולם, ההגיון הבינלאומי מחייב שעם ישראל לא יבוא לעולם ואם הוא בא, יש להכחידו ולא לתת מקום. שרה יודעת זאת ומתעקשת ומתווכחת קשות עם אברהם כדי להעביר אותו ממידת החסד המופרזת שלו למידת הדין. אלה יהיו עשרה "נסיונות" קשים שיעבור אברהם בחייו. עד לעשירי: עקידת יצחק.

אחרי עקידת יצחק, אין לשרה יותר "עבודה" לעשות כלפי אברהם! הוא הבין את מה שיש לו להבין. אפילו המלאך מבשר לאברהם "עתה ידעתי כי ירא אלוהים אתה".

אבל יש עוד מסר ששרה רוצה להעביר לאברהם. אפילו במקום מותה היא מלמדת ומאלצת אברהם להתמודד עם הקושי הגדול מכולם עבורו: להתווכח, לדרוש, לקנות מקום.

אברהם כנראה הבין. הוא בא ומספיד את שרה= הוא מבין את המורשת של שרה. קבורת שרה איננו נחשבת כניסיון אחד עשר למרות הקושי בדבר .כי, נראה לי, אברהם כבר הפנים את המסר!

לקנות קבר= לקבוע קשר בלתי תלוי בין זרעו ובין הארץ. אפילו אם זרעו יירש את הארץ בעוד 00 שנה, אפילו אם הם יצאו לגלות אלפי שנים, הארץ "שייכת להם". לכן הוא דורש "אחוזת קבר"!! בני חת מבינים זאת ומסרבים בכל תוקף. לקבור – אין בעיה. אבל לקנות "אחוזת קבר", לא בא בחשבון.

  • עפרון הוא איש הפשרה: הוא מציע לאברם לקנות את השדה שמסביב לקבר, ולעשות "כאילו" זה קניין שדה. כלומר, מהרגע שלא יעבד את השדה, מהרגע שהוא יצא מכאן, זה כבר לא שלו!! זו פשרה אבל זה יאפשר "בינתיים" לאברהם לקבור את שרה במקום הזה והמערה תהיה "אחוזת קבר". אבל לא ממש כי בני חת(וכל צאצאיהם) תמיד יגידו שהוא רק קנה שדה ואברהם (וזרעו) יטענו שהוא קנה הקבר.

בגלל הפשרה הזאת, עד היום אנו נאלצים להילחם ולהתווכח , נגד הטענה שאין העם היהודי שייך לארץ ישראל כי הוא לא היה כאן למשך אלפי שנים. כי הרי לא קנינו אלא שדה! והארץ שייכת לעם הארץ שהיה כאן לעבד השדה.

ואנו מחזיקים , בצד השני , בטענה שאנו קנינו כאן "אחוזה" שאיננה קשורה להמצאותינו , אלא קשר עליון, עמוק יותר, קשר אחוזת קבר!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.