סיפורים לא מחמיאים

בע"ה א כסלו התשע"ה

מישל בן שושן

סיפורים לא מחמיאים

 

למה הסיפורים של התורה מראים לנו את ה"גיבורים" שימשיכו את השושלת היהודית בתורה , באור "לא מחמיא"?

למשל:

  1. הגר המסכנה מגורשת על ידי שרה
  2. ישמעאל נזרק על ידי אברהם אפילו ללא מים ולחם
  3. אברהם משקר לגבי אשתו
  4. יעקב משקר לאביו הוא אומר לו "אני עשיו .."
  5. יעקב גונב הברכות ומסווה את עצמו.
  6. יעקב קונה את הבכורה על ידי ניצול הרעב של אחיו..

…….

וכן בשאר סיפורי התורה. לבן נראה נחמד וטוב לב, עשיו מכבד הוריו , בלעם ירא אלוהים,,,כאילו התורה איננה עושה שום מאמץ כדי להפוך ה"אויבים" לרשעים וה"צדיקים" לצודקים!

אנו חייבים ללמוד בתורה שבעל פה כל מני פרשנויות המסבירות מה קורה מתחת לפני השטח , למה יעקב מוכרח לגנוב הבכורה, כמה עשיו רשע, כמה בלעם רשע, כמה חטאים היה עושה ישמעאל…

 

השאלה פשוטה: למה התורה , הספר שעשה את העם היהודי, הספר שבא להסביר את הבירורים שהיינו חייבים לעבור מאדם הראשון ועד יצירת משפחת בני יעקב, כדי לבנות את העם הנבחר, איננה אפולוגטית בכלל. להיפך!

 

נראה לי, לאור האנטישמיות הבלתי הגיונית שעמנו סבל ממנו לאורך ההיסטוריה, שהתורה באה כדי להרגיל אותנו למצב המיוחד הזה:

עם ישראל חי מחוץ לחוקי הטבע. כל עמי הארץ ידחו את קיומו של עם ישראל. כל מעשי עם ישראל יהיה נקלט על ידי אומות העולם כבלי הגון. אומות העולם אפילו ימצאו סיפורים הזויים כדי להאשים את עם ישראל מכל צרות  העולם. איך ייתכן שהאשמה של "עלילת הדם" נולדה והייתה למאוד פופולארית בקרב טובי עמי הארץ, הכי נאורים והכי הגיוניים? הרי ניתן להפריך טענה זו בקלי קלות! המצות אינן אדומות! ואם אכן היהודים שחטו את הילדים הנוצרים (או הפלסטינאים) כדי להשתמש בדמם לאפיית  המצות, הן היו אדומות או וורודות! איך טענות מסוג זה יכולות לצוץ במוחם של אנשים חכמים והגיוניים? איך רעיונות כאלה שורדים אלפי שנם, עמים שלמים ותקופות שונות בלי שמשהוא יפסיק אותן על ידי הפרכה הגיונית פשוטה??

הכל הוא כל כך הזוי שאפילו היהודים עצמם הפסיקו לנסות להפריך טענות כאלה!!

 

היום, אנו עדים לאותם האשמות כלפי מדינת ישראל. אנו, כביכול הנאצים החדשים. כל מחבל שנהרג הוא פלסטינאי מסכן שנהרג באכזריות. הרעיון כאילו החיילים הישראלים אונסים ושוחטים פלסטינאים כל רגע, נפוץ בכל העולם הערבי וחודר אפילו את העולם הנאור. חצי מהנוער הגרמני חושב שהישראלים הם הנצים החדשים..

נכון שבמשך שישים השנים שעברו אחרי השואה, היו "נס" מבחינה זו. האנטישמיות היתה אסורה בגלל השואה. אבל הכל חוזר, וביותר שאת. האנטישמיות גוברת בצעדי ענק בכל העולם. היא מופנית כאילו רק כלפי מדינת ישראל, אבל עוד מעט, המחסום ייפול ויחזור להיות כלפי היהודים בעצמם.

התורה, נראה לי, רוצה שאנו נהיה מוכנים לזה. היא רוצה לחנך אותנו שיש תמיד לחפש את האמת מתחת לפני השטח. לא כל מה שנראה הוא האמת. מה שייראה יהיה תמיד נגדנו. אנו חייבים לחפור מתחת לפני השטח כדי לגלות את מה שהתורה שבעל פה מגלה: האמת שמסתתרת עמוק מאחורי העיתונות והדיווח העיתונאי ה"כביכול" אמין , הגיוני וסביר.

 

אם הצדק לגבי עם ישראל היה נראה לאור היום , כוונת יצירת עם ישראל היתה נכשלת! ישראל היו מתחת לחוקי הטבע. מטרת ה' היא שישראל יתנהג לא לפי חוקי הטבע וישרוד זאת. זה מפחיד, זה כואב, אבל לידת עם ישראל והמשך קיומו, יישוב ארץ ישראל והצדקת שייכותה לעם ישראל, דורש ללכת נגן הזרם הטבעי של ההגיון האנושי.

כדי שכל עמי הארץ, יכירו בסוף ההיסטוריה שאכן "ה' הוא האלוהים" שיש מי שאמר העולם ומתכנן את הדברים מחוץ לחוקי הטבע. כי הוא זה שברא את חוקי הטבע.

ישראל מעידים בכך שהאדם חייב להיות "מחוץ לחוקי הטבע " אם הוא רוצה למלא את תפקידו כאדם בעל צלם אלוהים. ישראל עושים זאת יותר .להיות נחש, אדם טבעי, בהמתי, זה קל כי זה עונה לכל חוקי הטבע. להיות "בן אדם" זה הרבה יותר קשה וזה דורש להתעלות לפעמים , מעל לחוקי הטבע כדי להבין שהאדם חייב להיות מוסרי ואחראי כלפי זולתו וכלפי  הבריאה כולה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.